Ďalší krok vpred Petra Prokopčáka

Tentoraz to nebola medaila, ale ďalšia cenná skúsenosť na ceste za cieľom. Aj takto by sme mohli zhodnotiť víkendový štart humenského nováčika v štartovom poli Slovenského kopcového pohára, PD TEAM-u PERFORMANTE.


Oproti úvodným pretekom na Slovakia Ringu sa na Ostrú Lúku pri Zvolene, ktorá sa stala dejiskom druhého podniku tohtoročnej sezóny Slovenského kopcového pohára (SKP), zišla oveľa silnejšia konkurencia. A rovno treba povedať, že pre mladý humenský tím sa nemohlo stať nič lepšie. 

„Priamo v akcii som mohol sledovať slovenskú špičku a niečo od nich odkukať,“ priznáva skromne nádejný pretekár z Humenného. „Na ringu to bolo predsa len iné. Okruh a kopec sú dve odlišné disciplíny. Asi aj preto sem prišlo viac „kopcových“ pretekárov. V SKP štartovalo desať vozidiel a pre mňa to bola veľmi dobrá škola.“


Slovenský kopcový pohár nerozdeľuje vozidlá podľa nového Performance faktoru. Honda Civic Type-R, ktorú sedlá Peter Prokopčák, preto štartuje priamo proti Golfu, Ibize, Adamovi, či 206-ke. 

„Všetko sú to veľmi skúsení a silní súperi,“ pokračuje Peter. „Hoci som na tejto trati už štartoval, musel som sa znova učiť novým podmienkam. Menilo sa počasie a to ovplyvňovalo prácu pneumatík. K dispozícii som mal dve sady. Jedna bola slicky na kopce a druhá rely sada. Práve druhá výborne zafungovala na chladnej dopoludňajšej trati. Keď sa však popoludní oteplilo, tak rely gumy už nefungovali. Hľadal som kombináciu. Dopredu som obul tvrdšie slicky a dozadu mäkšie rely pneumatiky. Ojazdené gumy však nefungovali dobre.“


Prokopčák na pneumatiky doplatil už v úvode prvého súťažného dňa, keď sa jeho Honda zošmykla do zvodidla. 

„V piatej zákrute som normálne zatočil, ale gumy to neudržali. Ťukol som ľavú stranu,“ opisuje Humenčan. „“Kozmetiku“ sme opravili, ale poškodil som aj geometriu, čo malo vplyv na jazdné vlastnosti.“


 Peter Prokopčák však aj napriek tomu dokázal v silnej konkurencii nakoniec vyjazdiť pekné štvrté miesto v prvom súťažnom dni! V nedeľu, počas druhého súťažného dňa, sa po zmene podmienok na trati prepadol na piatu priečku. Pre pretekára nového PD TEAM-u PERFORMATE je to však stále veľmi sľubný výsledok. 

„Klamal by som, ak by som povedal, že som s výsledkom spokojný. Pravdou však je, že preteky boli pekné a naučil som sa zasa niečo nové. Viem, že musím byť trpezlivý a ísť krok za krokom. Netrúfam si ešte atakovať najlepších, ale chcem zozbierať čo najviac poznatkov o tratiach, pneumatikách, o aute a jeho nastavení. Verím, že môj čas príde,“ vraví s pokorou talentovaný pretekár z Humenného.


Ľuboš Kašický