Kopcový návrat Petra Prokopčáka

Po ročnej prestávke sa do Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu vracia ambiciózny Humenčan s vylepšenou technikou. 


Jediný slovenský automobilový okruh neďaleko Dunajskej Stredy otváral začiatkom apríla novú kapitolu Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV). Pre Petra Prokopčáka to bol pomyselný reštart po vlaňajšej diétnej sezóne, v ktorej prakticky absolvoval iba úvodné podujatie MSR PAV, a zopár drobných štartov.

„Po Ruskove, kde sa mi podarilo „dať strechu“, som sa viac sústredil na prípravu novej sezóny 2023. Vyskladal som prakticky úplne nové auto, ktoré som odľahčil a na Slovakia Ring som ho prišiel otestovať,“ vysvetľuje Humenčan, ktorý podobne, ako väčšina slovenských pretekárov nemal možnosť otestovať súťažnú techniku pred sezónou v ostrých podmienkach. „Potreboval som hlavne doladiť podvozok a brzdy. Za daných okolností som na výsledok ani nepomýšľal.“


Kopcové preteky na Slovakia Ringu boli tentoraz hneď dva vložené do jediného súťažného dňa, keď dopoludnia sa jazdili prvé a popoludní druhé preteky.

„Dopoludnia som začínal veľmi opatrne a preveroval funkčnosť auta. Ukázalo sa, že nefungovalo správne ABS a vzápätí som si vyskúšal hodiny aj štrkovú zónu,“ opisuje priebeh víkendu Prokopčák. „Pre zvyšok pretekov som potom volil radšej opatrnejšie tempo a sústredil sa na ladenie auta. Darilo sa mi postupne zrýchľovať a v závere druhých pretekov som zajazdil svoj najlepší čas.“


Podľa performance faktoru bola Honda Civic Type-R zaradená do triedy 5b, no aj napriek systematickému plneniu testovacích cieľov sa nakoniec Peter Prokopčák dokázal v obidvoch pretekoch umiestniť na pódiu vo svojej triede.

„Výsledky ma celkom potešili, lebo som ich nečakal. Na Slovakia Ring som išiel s hlavným cieľom vychytať všetky nedostatky na aute tak, aby som bol čo najlepšie pripravený na nasledujúce preteky v rakúskom Rechbergu, keďže plánujem absolvovať kompletnú sezónu Majstrovstiev Slovenska.“


Po kovidovom období sa začína aj svet automobilových pretekov viacej vracať do normálu a pretekári, ktorí v ostatných dvoch rokoch laborovali na rôznych úrovniach teraz môžu znova koncentrovať svoju pozornosť konkrétnym smerom.

„Uvažoval som nad svojou budúcnosťou v pretekaní a postavil som si jasné ciele, ktoré sa v nasledujúcich rokoch pokúsim postupne plniť. Nateraz mi je najbližšie pretekanie sa do vrchu, ktoré má svoje vlastné charakteristiky a prednosti. Podľa toho, ako sa bude v nasledujúcich rokoch vyvíjať situácia, tak budem presnejšie koncentrovať svoje zameranie na smer, ktorým by som sa chcel uberať. Ale všetko má svoj čas a nateraz nechcem predbiehať. Ďakujem fanúšikom, za ich podporu a pochopenie a verím, že sa mi podarí potešiť ich v tejto sezóne niekoľkými peknými výsledkami,“ vraví na záver svojho prvého štartu v novej sezóne šikovný Humenčan Peter Prokopčák. 


Ľuboš Kašický