Prokopčák „Misiu 2023“ splnil

Napriek technickej poruche odchádzal humenský pretekár Peter Prokopčák zo záverečného podniku sezóny pretekov automobilov do vrchu na Ostrej Lúke spokojný. Sezóna 2023 naplnila ciele, ktoré si predsavzal. 


Pre humenský PD Team Performante bola sezóna 2023 prakticky prvou kompletnou v Majstrovstvách Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV), respektíve Medzinárodných majstrovstvách Slovenska (MMSR PAV). Podľa toho boli aj nastavené ciele a úlohy. 

„Naučil som sa, že skratky v živote nefungujú. Každý si musí svoju cestu poctivo vyšliapať krok za krokom, a postupne sa učiť a zlepšovať. To boli aj moje hlavné úlohy pre túto sezónu a myslím si, že v jej závere môžem spokojne povedať, že misia je splnená,“ usmieval sa po víkende na pretekoch neďaleko Zvolena Peter Prokopčák.


„Na Ostrú Lúku som odchádzal rozhodnutý zajazdiť čo najlepší výsledok a užiť si záver sezóny. Ešte pred odchodom som však zistiť, že mám problém s regulátorom tlaku paliva. Poruchu som odstránil a veril, že technika vydrží celý víkend. Už počas prvého súťažného dňa sa však problémy s regulátorom tlaku paliva vrátili,“ vysvetľuje Humenčan, ktorý napriek tomu svoju Hondu Civic Type-R dokázal v sobotu vytlačiť na druhé miesto v Triede 5b v rámci MSR a na tretie miesto v Skupine 5 v MMSR. 


„Problém však nebol len v technike. Večer po prvom súťažnom dni, keď som analyzoval svoju jazdu, som pochopil, že volím nesprávne nájazdy do dôležitých zákrut a vo výjazde strácam príliš veľa drahocenného času. Stále je teda čo zlepšovať.“


Príležitosť na vylepšenie jazdnej stopy však v nedeľu už neprišla. 

„Ešte pred štartom úvodného tréningu druhého súťažného dňa som zistil, že regulátor znova zlyháva. Vynechal som prvý tréning a pokúsil sa to opraviť. Síce som nastúpil do druhej tréningovej jazdy, ale v hlave som si stále viezol technický problém, ktorý definitívne ukončil môj nedeľňajší štart na Ostrej Lúke. Nemalo zmysel ďalej riskovať a do popoludňajších jázd som už nevyštartoval,“ konštatuje Prokopčák.


Záverečný víkend kopcovej sezóny teda pre pilota PD Teamu Performante neskončil najlepšie, no aj napriek tomu Peter odchádzal domov na Východ spokojný. 

„Nemôžem byť nespokojný. Aj technické poruchy predsa k automobilovým pretekom patria. Oveľa dôležitejšie je teraz povedať, že sa mi podarilo absolvovať všetky preteky sezóny a získal som nesmierne cenné skúsenosti na ktorých budem môcť stavať v nasledujúcej sezóne. Moja chuť do pretekania je teraz ešte väčšia. Preteky automobilov do vrchu ma bavia. Je tu skvelá partia ľudí a usporiadatelia robia obrovský kus práce pre tento šport, za čo im patrí vďaka. Aj Ostrá Lúka ukázala akých úžasných máme fanúšikov, ktorí nám fandia a dodávajú korenie našim štartom. Sezónu 2023 som mohol absolvovať, pretože mám vedľa seba fantastických ľudí, ktorí mi pomáhajú a ktorým som nesmierne vďační. Ďakujem partnerom, manželke, rodine, fanúšikom a extra vďaka patrí „môjmu Alfrédovi“, ako voláme mechanika Filipa Kuša. Všetko skvelí ľudia. Som šťastný, že ich mám,“ dáva srdečnú bodku za práve skončenou sezónou 2023 na slovenských kopcoch Humenčan Peter Prokopčák. 


Ľuboš Kašický