Skvelá nálada v skvelom tíme

Humenský PD Team Performante s Petrom Prokopčákom je krásnym príkladom toho, ako si preteky treba užívať a  netlačiť príliš na pílu. Všetko ostatné časom príde samo. 


Nadšenie a zápal pre automobilový šport, aké preukazuje nádejný Humenčan, sa odráža aj na jeho prístupe. Peter sa netají tím, že má pred sebou ešte veľa učenia sa a poctivo šliape svoju cestičku skrz súťažnými disciplínami. Postupne okolo seba vytvára partiu ľudí s rovnakou krvnou skupinou. Preto je v ich spoločnom priestore je na pretekoch dobrá nálada a postupne sa táto atmosféra začína prenášať aj na súťažnú trať.

„Keď som v Ožďanoch počul informáciu, že na pretekoch v Novej Bystrici bude z depa na štart pretekov treba prejsť asi štyri kilometre, tak ma to trochu rozladilo. Nevedel som si to predstaviť ako budú vyzerať pneumatiky po takej ceste a ako sa budú správať následne na trati.  Znepokojovalo ma to,“ prezradil svoje pochybnosti pred štartom Peter Prokopčák. „To bol aj dôvod, prečo som sa rozhodol prvý súťažný deň vôbec neprezúvať a všetky jazdy, bez ohľadu na počasie, odjazdiť na semi-slickoch.“ 


Rozhodnutie pretekára so štartovým číslom 22, ktorý s vozidlom Honda Civic Type-R štartoval v rámci MSR PAV v triede 5a, sa síce javí prekvapujúcu, no malo svoj význam. 

„V tréningových jazdách som sa len učil trať a vôbec ma nezaujímal čas. Až popoludní som začal pridávať,“ vysvetľuje Peter, ktorý prekvapil svojou konzistentnosťou. 


Obidve jeho sobotňajšie súťažne jazdy sa vtesnali do neuveriteľných dvoch stotín sekundy!

„Nechcel som riskovať a išiel som svoju jazdu,“ pokračuje skromne pilot PD Teamu, no treba povedať, že takú vyrovnanú jazdu nevidíme často.


Výsledkom bolo druhé miesto v triede a trináste miesto v absolútnom poradí.

Ani druhý súťažný deň nevyznel pre Prokopčáka horšie. Humenský pretekár do obidvoch nedeľňajších súťažných jázd prezul slicky a každou jazdou sa jeho čas zlepšoval. 

„Nebolo mojim cieľom lámať rekordy, len som sa snažil pochopiť túto krásnu rýchlu trať, ktorá má aj niekoľko zaujímavých technických úsekov. Myslím si, že sa mi to podarilo a o rok budem už vedieť začínať s iným základom.“ 


Vo výsledkoch druhého súťažného dňa sa Peter Prokopčák ešte o jedno miesto v absolútnom poradí zlepšil.

„Bol to veľmi pekný víkend. Naučil som sa novú trať a navyše pripísal aj nejaké body do šampionátu. Okrem toho sme tu boli výborná partia, ktorá sa navzájom podporovala a tešila sa zo vzájomných úspechov,“ usmieva sa Peter Prokopčák, ktorý pod krídla tímu PD Performante prijal v tejto sezóne aj Bansko-Bystričana Kamila Surového (Honda Civic) a Žilinčana Samuela Tvrdého (Citroen C2).


Obaja členovia tímu doviezli v oboch súťažných dňoch víťazstvo vo svojej triede, čím prispeli k ešte lepšej tímovej pohode.

„Gratulujem našim členom tímu a ďakujem im za ich podiel na víkendovom tímovom úspechu. Je skvelé mať okolo seba super ľudí. Ďakujem našim mechanikom za výbornú prácu, a ďakujem aj rodine za podporu. V neposlednom rade veľká vďaka tiež našim partnerom a fanúšikom nášho tímu. Každý z nich je súčasťou nášho úspechu na trati a patrí im kusisko poďakovania.“


Ľuboš Kašický